<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

شعر هایکو

هایکو شعر های کوتاه ژاپنی است که بیان تصویر هائی است که در جان شاعر بوجود می آید و بازتاب شهود است همانگونه که شهود در نزد عارفان ، مثل مولانا نزول می کرد. شهود به خودی خود نمی تواند به دیگران منتقل شود چون که خیلی شخصی و بسیار بی واسطه است از این رو برای انتقال شهود از شاعر به خواننده بایستی شهود را به تصویر درآوریم . این تصویر ها تشبیهات مجازی نیستند که جان شاعرانه آن ها را بکار برده باشد بلکه خود تصویری است که در جان شاعر بوجود آمده و او را با هستی پیوند داده است. برای آن ها که هر گز چنین تجربه ای نداشته اند دشوار و حتی نا ممکن است که تنها از راه تصویر هائی که در جان شاعر است به خود این حقیقت برسند . مگر اینکه در حالت ذن قرار گیرند . لازم است بگویم که هایکو یا سه خط است یا پنج خط . ک.تاهی هایکو بدین سبب است که شهود و تصاویر بوجود آمده در جان شاعر قابل انتقل نیست و هر چه کلمات و واژه های کمتری برای بیان آن بکار گرفته شود آن شهود بهتر منتقل میشود زیرا واژه ها خود حجابی برای شهود اند. گاهی ممکن است سکوت خود یک شعر باشد . مخاطب باید خود را با طبیعت شعر هایکو همراه و همخوان کند تا به کنه زیبائی شهود برسد. دو هایکوی زیر را که دیروز سرودم در اینجا می آورم :

 

 هایکوی -1  غروب یک روز پائیزی است و دریا :

دست ها

سایه بان چشم

آب تنی غروب !

 

شعر هایکوی -2  باز هم غروب یک روز پائیزی است و دهکده ای متروک :

دود

که خانه ها را به آسمان دوخته

غروب یک روز پائیزی

 

/ 13 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امين

سلام. با لاخره وبلاگا آپ کرديد . خيلی وقت بود منتظر آپ کردنش بودم. راستی وقت کرديد يه سری به وبلاگم بزنيد . خوشحال ميشم نظرتونا بدونم. قربون شما امين (نظر يادتون نره )

حورا برهما

گاهی وقتها چقدر ساده عروسک ميشويم نه لبخند ميزنيم نه شکايت ميکنيم فقط احمقانه سکوت ميکنيم

جواد رحيمی...

سلام... خوشحالم از حضور در اينجا... محراب علی هست! عدالت مُرد... شب بخیر...

کمال

سلام آقا مسيح... مثل اينکه سرت خيلی شلوغه که بعد از مدتها دوسه خط شعر گفتی از نوع ژاپنی.. ولی شعرهای خودت چيز ديگريست... اميدوارم در هرحال خوب و خوش و سلامت باشی. دوسه خطی از خودت خبر بدی خوشحال ميشم. قربان شما

امين

سلام کجايييييييييييييد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کمال افخمی

آقای طالبيان بابا يه شعری يه داستانی .. هی آمديم اينجا و اونجا هيچ چيز جديدی از شما نديديم. اميدوارم به زودی اشعار جديد شما را بخوانم.

علی طالبيان

سلام عمو جون خيلی مخلصيم لطفا نام وبلاگ من رو با اسم پريزاد در وبلاگتون قرار بديد ممنون

نسرين

سلام مسيح جان داستانهای با احساست رو بيشتر دوست دارم. موفق باشی هميشه

باران بهاری

خسته نباشی دوست من هايکو هايت را خواندم ولذت بردم